Choroba lokomocyjna to typowo ludzka przypadłość? Okazało się, że psy też na nią cierpią

Autor Michalina Kobla - 28 Listopada 2019

Psy będą w zbliżającym się sezonie świątecznym towarzyszyć właścicielom w wielu podróżach, na przykład w rodzinne strony. Podróż samochodem może jednak stanowić dla twojego pupila duże wyzwanie. Jest bowiem narażony nie tylko na stres, ale i chorobę lokomocyjną.

Psy to nierzadko towarzysze naszych wakacji, czy dalszych podróży. Warto jednak pamiętać, że dla większości czworonogów jazda w samochodzie nie należy do najmilszych przeżyć. Mierzy się on bowiem z zaburzeniami błędnika i sygnałów wzrokowych. Należy jednak wyróżnić dwie ewentualne przypadłości. Jedną z nich jest zwykły stres związany z przejazdem - trzęsienie podłoża samochodu oraz duszność, które skutkują nerwowością i nadpobudliwością naszego pupila. Jeśli jednak dojdzie do omdlenia i wymiotów, pies prawdpodobodnie cierpi na chorobę lokomocyjną.

Psy wykształciły specjalne mięśnie, by się z nami komunikować. Dzięki nim budzą w nas czułośćCzytaj dalej

Psy także są narażone na chorobę lokomocyjną

Jak temu przeciwdziałać? W przypadku młodych piesków możemy spróbować je wyleczyć. Wystarczy, że przyzwyczaimy czworonoga do przejażdżek samochodem - najlepiej w krótkie trasy i dobrze przewietrzonym autem. Oswaja się on z jadącym samochodem, więc sytuacja przestaje powodować u niego stres, a w konsekwencji wymioty.

Każdy pies jest jednak inny - może się zdarzyć, że wcale nie przyzwyczai się do transportu samochodem i nawet przy krótkich trasach będzie wymiotował. Dla nich i dla psów starszych przewidziane są leki uspokajacie i przeciwwymiotne. Podane odpowiednio wcześniej, zminimalizują ryzyko niebezpieczeństwa. Objawy stresu związanego z podróżą i chorobą lokomocyjną są podobne. Przed długimi wyjazdami warto więc przedyskutować temat z weterynarzem, który przepisze leki pozwalające bezboleśnie je przetrwać. Podczas samej wyprawy należy zabezpieczyć zwierzę, aby nie utrudniało kierowania pojazdem i nie ograniczało widoczności.

Najlepsze dziś: 

  1. Facebook zapłaci 5 dolarów za wypełnienie ankiety. Przy okazji wyciągnie dużo cenniejsze dane
  2. Ile PiS zapłaciło za reklamę w sieci? Partia musi to ujawnić po przegranej batalii sądowej
  3. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Źródło: psy.pl

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News