Publiszer udostępnił zmanipulowaną wersję zdjęcia ortodoksyjnych Żydów. Autor najpewniej twierdzi, że to tylko żarty

Autor Michalina Kobla - 7 Lipca 2019

W serwisie Publiszer opublikowano zdjęcie opisane słowami: "Apel do Polaków". Widzimy na nim grupę ortodoksyjnych Żydów, spośród których jeden trzyma w rękach kartkę ze zmanipulowanym napisem: "Polacy, oddajcie nasze kamienice". Oczywiście jest to fotomontaż, uważany przez autora najpewniej za doskonały żart.

Wielokrotnie podejmowaliśmy już temat artykułów ukazujących się w serwisie Publiszer, gdyż nierzadko jego twórcy promują niezgodne z prawdą informacje. Tym razem na portalu, w zakładce "Humor", opublikowano wpis: "Apel do Polaków". Nie zawierał żadnego tekstu, jedynie fotografię, na której zobaczyć możemy grupę Żydów. Jeden z nich, prawdopodobnie ze swym młodszym krewnym, trzyma w rękach białą kartkę papieru z nadrukowanymi słowami: "Polacy, oddajcie nasze kamienice". Jako że fotografia została wykonana podczas dużego zgromadzenia, manipulacja autora dużo intensywniej działa na wyobraźnię. Oczywiście zdjęcie nie jest prawdziwe, a sam cel protestu nie miał nic wspólnego z Polską oraz Polakami.

Prawdziwą wersję zdjęcia odnajdujemy na profilu "True Torah Jews‏" na Twitterze. W rzeczywistości na kartce napisano: "Antysyjonizm nie jest antysemityzmem. To judaizm". Sam opis fotografii brzmi następująco: "Antysyjonizm nie jest antysemityzmem. Jest częścią judaizmu. Nasze autentyczne przesłanie przeciwko syjonizmowi przechodzi na następne pokolenie. Będziemy nadal uczyć nasze dzieci o pięknie judaizmu i fałszywości syjonizmu". Osoby prowadzące profil informują także, iż ich misją jest "informowanie świata, że Izrael nie reprezentuje Żydów ani judaizmu". Omawiana fotografia powstała więc prawdopodobnie podczas jednego ze zgromadzeń, w czasie którego uczestnicy prezentowali podobne poglądy. Nie ma to nic wspólnego z kwestią Polski, Polaków oraz wspomnianych na fotomontażu kamienic.

Jak przekazaliśmy już nieco wyżej, zdjęcie trafiło do zakładki "Humor", jednak po wejściu w zakładkę "Różności" informacja o podkategorii nie wyświetla się (screen niżej). Rozpowszechnianie w sieci podobnych "żartów" (bez żadnego opisu!) może w wielu przypadkach kończyć się stworzeniem przekłamania, zdobywającego popularność na zaskakująco dużą skalę. Twórcy wpisu najpewniej jednak o tym zapomnieli.

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News