Czarnoskóry lekarz ratujący członka Ku Klux Klanu historyczną lekcją tolerancji? To część kampanii reklamowej
Autor Michalina Kobla - 29 Lipca 2019
Jeden z użytkowników Twittera, którego konto śledzi prawie 1,5 tys. osób, udostępnił zdjęcie, na którym uwieczniony został czarnoskóry lekarz i pielęgniarki, ratujący życie członka Ku Klux Klanu. Opis skierowano do Tomasza Sakiewicza i Rafała Ziemkiewicza, podając treść fotografii jako wymowną lekcję tolerancji. Warto jednak zaznaczyć, że zdjęcie nie jest wcale obrazkiem historycznym, a częścią kampanii reklamowej.
Na Twitterze coraz większą popularność zdobywa obecnie fotografia, która przedstawia grupę czarnoskórych lekarzy i pielęgniarek, ratujących człowieka w stroju charakterystycznym dla Ku Klux Klanu. Odpowiedzialny za udostępnienie zdjęcia użytkownik opatrzył je opisem:
"To zdjęcie dedykuję wszystkim prawicowym umysłom... przyjrzyjcie się dobrze... to jest tolerancja. To jest umiejętność wzniesienia się ponad uprzedzenia i podziały. To jest człowieczeństwo. A wy co widzicie jak patrzycie w lustro????"
Czarnoskóry lekarz ratujący członka Ku Klux Klanu. Zdjęcie to część kampanii reklamowej
Internauta oznaczył ostatecznie także w poście prawicowych publicystów - Tomasza Sakiewicza oraz Rafała Ziemkiewicza. Mocny wydźwięk opisu oraz samej fotografii sprawił, że wpis polubiło 265 osób, a 89 osób podało go dalej (stan na 18:28). Po jakimś czasie wielu użytkowników Twittera zaczęło jednak w sekcji komentarzy zaznaczać, iż udostępnione zdjęcie nie jest historycznym obrazkiem, a częścią kampanii reklamowej. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Jeszcze w 2005 roku na jednym z amerykańskich, anglojęzycznych portali fact-checkingowych opublikowano artykuł na temat omawianej fotografii. Rzeczywiście, została ona oryginalnie pokazana na początku pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku w serii reklamowej "For people who think bigger than they are" australijskiego magazynu "Large". Twórca gazety Harry Rekas przyznał nawet w jednym z wywiadów, że scena była wyreżyserowana, a zdjęcie wykonano około 2001 roku. Autorem fotografii jest Sean Izzard, dlatego też pracę znaleźć można było do niedawna na jego stronie internetowej.