Głośne zdjęcie mszy w pociągu to fotomontaż? Sprawdziliśmy - jest prawdziwe i nie pierwszy raz wzbudza emocje
Robert Biedroń udostępnił na swym profilu na Facebooku zdjęcie, które wielu internautów szybko okrzyknęło graficzną przeróbką. Jak się jednak okazało, fotografia z księdzem odprawiającym mszę w pociągu jest całkowicie prawdziwa. Warto jednak wiedzieć, w jakich okolicznościach powstała.
Robert Biedroń opublikował na Facebooku zdjęcie, które szybko zdobyło duży rozgłos wśród internautów. Fotografia zaczęła się pojawiać także na Twitterze, a wielu komentujących szybko okrzyknęło ją fotomontażem. Co dokładnie widniało na rzeczonej grafice? Jej bohaterem był ksiądz, który udzielał Komunii między przedziałami w wagonie pociągu. Części internautów obraz wydał się naprawdę abstrakcyjny, przez co podejrzewali, iż w sprawie mogło dojść do ingerencji graficznej. Jak się jednak okazało, fotografia jest prawdziwa.
Robert Biedroń i msza w pociągu
Warto jednak zaznaczyć, że samo zdjęcie nie jest nowe. W sieci pojawiło się na początku 2018 roku i towarzyszyło mu kilka innych fotografii, w tym uwieczniające mszę w wagonie WARS. Przedstawiciele PKP przekazali wówczas mediom, że zdjęcia na pewno nie są nowe. Rzeczniczka Agnieszka Serbeńska poinformowała WP, że jej współpracownikom trudno jest ustalić, kiedy właściwie powstały. Przedstawicielka PKP dodała jednak:
"Komercyjnie wynajmowaliśmy pociągi na pielgrzymki, to może być z tym związane. Było jeszcze wydarzenie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, gdzie też kursowały pociągi temu dedykowane. (...) Każdy, kto się do nas zwróci, że chce zorganizować przejazd jakiejś większej grupy, to może dokonać takiego wynajęcia, jeśli w tym momencie mamy taką możliwość techniczną, by zapewnić tabor. Można wynająć wagon albo cały pociąg."
Redakcja TVN24 przekazała za to ostatecznie, iż według jej ustaleń zdjęcia wykonano w pociągu na trasie Rzym Ostiense-Katowice-Warszawa w 2014 roku. Dziennikarze zwrócili się z zebranymi przez siebie informacjami do Serbeńskiej, która potwierdziła:
"Zdjęcie pochodzi z pociągu relacji Warszawa – Katowice – Rzym – Warszawa kursującego w dniach 25/26/27.04.2014 – 27/28/29.04.2014 na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II."
Jak widać, fotografia powstała 5 lat temu w specyficznych okolicznościach. Warto o tym pamiętać, gdy natrafimy na to prawdziwe zdjęcie na portalach społecznościowych.
Źródła: TVN24, WP, Facebook
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News