Klienci popularnego w Polsce banku zagrożeni. "Przestępcy wykorzystują kilka scenariuszy ataku"

Autor Maria Wieczorek - 12 Listopada 2019

Santander Bank Polska ostrzega klientów przed oszustami, którzy atakują poprzez rozsyłanie fałszywych SMS-ów. Wyłudzacze proszą w wiadomościach o dopłatę, a przystanie na ich apel może doprowadzić do utraty kontroli nad kontem. Przedstawiciele banku wytłumaczyli, w jaki sposób można ochronić się przed podobnym przestępstwem.

Santander Bank Polska wydał specjalny komunikat, opublikowany na oficjalnej stronie internetowej. Przedstawiciele instytucji przekazali, że "przestępcy wysyłają klientom wielu banków fałszywe SMS-y, w których proszą o wykonanie opłaty". Ewentualnych scenariuszy w tej sytuacji jest kilka. Część wiadomości zawiera informację o zbyt ciężkiej rzekomo paczce, której waga powoduje przymus dopłaty dla kuriera. Niektórzy klienci dostali SMS-a od fałszywego komornika, innych poproszono o uregulowanie zaległości na portalu aukcyjnym lub poinformowano o zablokowaniu dostępu do elektronicznej bankowości. 

Masz konto w mBanku? Uważaj, złodzieje wyłudzają SMS-y, by kraść oszczędnościCzytaj dalej

Santander Bank Polska ostrzega

Przedstawiciele Santander Polska zaznaczają, że to tylko niektóre scenariusze ataku, gdyż wciąż powstają nowe, mające w skuteczny sposób oszukiwać odbiorców wiadomości. SMS-y zawierają link do nieprawdziwej strony płatności. Poprzez kliknięcie ofiary mogą umożliwić oszustom uzyskanie dostępu do prywatnego konta z oszczędnościami. 

W jaki sposób można ochronić się przed tego rodzaju atakiem? Reprezentanci banku zalecają, aby dokładnie zapoznawać się z treścią otrzymywanych wiadomości. Zaznaczają także, iż bank w swoich wiadomościach nie przekierowuje klientów do stron logowania e-płatności. Poza tym sprawdzać należy, "czy strona, na której wpisujesz NIK i hasło jest jedną z domen bankowych: centrum24.pl lub ibiznes24.pl".

Jeżeli masz wątpliwości, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi z właściwego źródła, zalecamy skontaktowanie się ze swym bankiem. To samo radzimy w przypadku odkrycia, że padło się ofiarą przestępstwa. Wówczas należy również bezzwłocznie poinformować policję.

Poniżej publikujemy udostępnionego przez Santander Bank przykładowego fałszywego SMS-a:

NAJLEPSZE DZISIAJ:

Źródło: Santander Bank Polska

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News