Zadziwiający błąd w materiale Wiadomości TVP. Z grafiki wynika, że Sejm składa się z 461 posłów
Sejm składa się z 460 posłów, o czym stanowi art. 96 Konstytucji. Nie jest to liczba zmienna, którą dostosowuje się chociażby do wyników wyborów, czy też liczby startujących w nich komitetów. Z zaprezentowanej w "Wiadomościach" TVP grafiki wynika jednak, że w izbie niższej krajowego parlamentu zasiada o jednego posła więcej.
Sejm stanowi obecnie izbę niższą dwuizbowego parlamentu RP, składającą się z 460 posłów. Liczbę członków organu wyznacza w bardzo bezpośredni sposób Konstytucja, więc próżno dyskutować tu o kwestiach interpretacji rzeczonego art. 96. Wydaje się jednak, że o tej ważnej i niezmiennej liczbie posłów zapomnieli na chwilę dziennikarze TVP, którzy przygotowali materiał z przeprosinami wobec Konfederacji, powstały po przegranym procesie w trybie wyborczym.
Nie będziemy tutaj zagłębiać się w treść całego klipu. Skupimy się na przedstawionych przez Telewizję Polską w "Wiadomościach" wynikach sondażu dla "Super Expressu". Rezultaty badania były następujące:
- Prawo i Sprawiedliwość - 45%
- Koalicja Obywatelska - 26%
- Lewica - 14%
- PSL - Koalicja Polska - 7%
- Konfederacja - 5%
- Inny komitet - 3%
W dalszej części dziennikarze zaprezentowali widzom wizualizację podziału mandatów w Sejmie na podstawie tych wyników. Wyglądała następująco
- Prawo i Sprawiedliwość - 245
- Koalicja Obywatelska - 129
- Lewica - 63
- PSL - Koalicja Polska - 22
- Konfederacja - 1
- Mniejszość niemiecka - 1
Sejm: 460 czy 461 posłów?
Nie zauważono jednak, że po zsumowaniu liczby tych mandatów otrzymujemy łącznie 461, czyli o 1 za dużo. Dziennikarze użyli najpewniej kalkulatora, który jest dostępny w sieci, wpisując procentowe wyniki sondażu. Gdyby nie brać pod uwagę mniejszości niemieckiej, mandaty rozłożyłyby się bowiem zgodnie z informacjami na grafice. Warto jednak zaznaczyć, że rzeczonej mniejszości nie obowiązuje próg na poziomie 5%. Komitet wystartuje za to w najbliższych wyborach parlamentarnych, co da mu co najmniej jeden mandat.
Źródło: "Wiadomości" TVP
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News