Jan Bielecki / East News
Autor Piotr Burakowski - 7 Sierpnia 2020

Koronawirus a grypa. Obalamy popularny mit

W internecie pojawiają się opinie, że umieralność w wypadku koronawirusa i grypy są na podobnym poziomie. Tymczasem statystyki dla Polski wyraźnie temu przeczą.

Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH) zamieszczono infografikę, która pokazuje zapadalność i umieralność na grypę na 100 tys. ludności od 1975 do 2017 roku. Z infografiki wynika, że od 2001 roku umieralność na grypę nie przekroczyła w naszym kraju 0,5 proc.

Grypa w okresie 23-31 lipca a koronawirus

Dla przykładu, w okresie 23-31 lipca 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 15 089 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. NIZP-PZH informuje, że w tamtym czasie w związku z grypą nie nastąpiły żadne zgony.

Z drugiej strony, doszło wówczas do rekordowej liczby zakażeń koronawirusem, która przełożyła się na śmierć – choć wciąż stosunkowo niewielkiej – części chorych.

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, uspokajał jednak w rozmowie z AntyFAKE.pl, że rekordowe statystyki dot. zakażonych to po prostu efekt większej liczby przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, zwłaszcza na Śląsku.

Grypa od listopada do lipca

W związku z zachorowaniem na grypę od początku sezonu zmarło 65 osób: dwie w listopadzie, jedna w grudniu, 10 w styczniu, 23 w lutym, 20 w marcu, osiem w kwietniu i jedna na początku maja.

Natomiast w czerwcu i lipcu liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań wyniosła kolejno 26 645 oraz 43 579, lecz nie odnotowano żadnego zgonu.

ECDC, unijna jednostka zajmująca się kontrolą i przeciwdziałaniem chorobom zakaźnym, wskazuje, że intensywność aktywności grypy dla Polski jest obecnie na "minimalnym poziomie", podczas gdy np. w lutym wspomniany poziom był "średni".

Ile pieniędzy zasiliło kasę państwa z mandatów za brak maseczekIle pieniędzy zasiliło kasę państwa z mandatów za brak maseczekCzytaj dalej

Zachorowania na koronawirusa

W Polsce potwierdzono dotychczas 49 515 zachorowań na koronawirusa, z czego zmarło 1774 osób – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Jak widzimy, oficjalne dane pokazują, że liczba zmarłych w związku z koronawirusem jest znacznie większa niż w wypadku grypy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Konfederacja bez maseczek na zaprzysiężeniu. Politycy złamali obowiązek?
  2. Ministerstwo zapowiada nowy wymóg dot. maseczek. Ekspert: “brak prawnego znaczenia”

Podkreślmy, że do największej liczby zachorowań doszło dotychczas na Śląsku (17 229), a na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie, gdzie zachorowało 6878 osób.

Pamiętajmy, że na koronawirusa umierają nie tylko seniorzy, ale także osoby młodsze, w tym dzieci, aczkolwiek ich odsetek jest znacznie mniejszy. WHO wykonała w okresie od 24 lutego do 12 lipca analizę, z której wynika, że spośród 6 mln zakażeń tylko 4,6 proc. dotyczyło dzieci w wieku 5-14 lat.

Źródło: AntyFAKE.pl, Ministerstwo Zdrowia, NIZP-PZH, ECDC, WHO
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News