Polacy ocenili starania władz w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Wyniki nie są najlepsze

Autor Michalina Kobla - 29 Listopada 2019

Smog i zanieczyszczenia powietrza stały się powszechnym tematem społecznej dyskusji. Według badań opinii aż 43% Polaków źle ocenia działania rządu przeciwko tym negatywnym zjawiskom. Kto najbardziej martwi się środowiskiem? Wyniki potrafią zaskoczyć.

Smog stał się niedawno wrogiem numer jeden dla włodarzy wielkich miast, a także dużym problemem polskiego rządu. Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna dla Ciekaweliczby.pl dostarczyło opinii publicznej wiedzy na temat świadomości ekologicznej obywateli. Próba ogólnopolska dla badania wyniosła 1028 osób. Tylko 31% ankietowanych uznało działania polskiego rządu w zakresie ochrony środowiska za pozytywne. Najmniej krytyczna okazała grupa osób, będących wyborcami partii rządzącej, a także, co ciekawe, najmłodsza grupa badanych (18-24 lata). Polacy w większości przyznali, że segregują śmieci przynajmniej w miarę swoich możliwości. Segregację odpadów deklaruje 84% badanych. 

Amerykanie masowo oddają hołd Polsce? Media donoszą o niezwykłym wydarzeniu, okazuje się nieprawdąCzytaj dalej

Smog stanowi coraz większy problem

Liczby jednoznacznie wskazują, że jeżeli chodzi o wiedzę o niepaleniu plastiku, najlepiej poinformowane są osoby starsze. Zasada ta dotyczy również segregowania śmieci. Alicja Defratyka, autorka projektu potwierdza istnienie tej tendencji: 

„Badanie pokazuje, że młodzi w wieku 18-24 są mniej świadomi ekologicznie i mniej proekologiczni w swoich działaniach niż osoby starsze od nich. A przecież to niewiele młodsza od badanych szkolna młodzież zainicjowała protesty klimatyczne i dyskusję na temat ochrony środowiska. Ważne jest zatem, aby edukacja ekologiczna była obecna w szkołach i kładła jak największy nacisk na działania praktyczne. Postawienie „like” w social media pod eko-akcjami to jednak nie to samo, co wrzucenie śmieci do odpowiedniego pojemnika.” 

ZOBACZ TAKŻE:

1. Biała furgonetka i historia o porwaniach ludzi dla narządów. Popularny na Facebooku fake powraca nie tylko w Polsce

2. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje

Źródło: ciekaweliczby.pl
Foto: Greenpeace Polska / Bogusz Bilewski

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News