Młodzi Polacy lepiej rozumieją, jak niebezpieczne jest zanieczyszczenie powietrza? Sondaż na to nie wskazuje
Autor Maria Wieczorek - 25 Listopada 2019
Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, czy ostatecznie nawet życia osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem. Zdawać by się mogło, że zdają sobie z tego sprawę szczególnie młodsze pokolenia, stojące w dużej części za protestami klimatycznymi. Jak jednak wynika z rezultatów dotyczącego ekologicznej świadomości Polaków sondażu, to osoby powyżej 45. roku życia wiedzą najwięcej o szkodliwości spalania plastiku i folii w domowych piecach.
Smog jest obecnie poważnym problemem wielu polskich miast. Coraz częściej słyszymy więc nie tylko o specjalnych, lokalnych uchwałach, które mają polepszyć stan powietrza, ale także o protestach klimatycznych, organizowanych w sprawie zwiększenia skuteczności ochrony środowiska. Chociaż inicjatorami tych wydarzeń okazywali się najczęściej ludzie młodzi, ich świadomość ekologiczna zdaje się w dużej części wciąż pozostawiać wiele braków.
Smog a świadomość ekologiczna Polaków
Wskazywać może na to sondaż, który został przeprowadzony dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Jedno z zadanych w nim pytań brzmiało:
"Jaka jest twoja opinia na temat spalania plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach grzewczych?"
Jak wynika z rezultatów sondażu, 80% pytanych stwierdziło, iż jest to "bardzo szkodliwe dla środowiska". Według 6% "to jest mało szkodliwe dla środowiska", a zdaniem 5% "to nie jest szkodliwe dla środowiska". Jak jednak rozłożyły się głosy w poszczególnych grupach wiekowych?
- 18-24 lata: 70% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 14% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
- 25-34 lata: 74% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 17% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
- 35-44 lata: 80% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 10% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
- 45-54 lata: 85% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 7% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
- 55+ lata: 85% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 9% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
Jak więc widać, najmłodsze grupy wykazały się w tej kwestii najmniejszą świadomością ekologiczną. Jest to o tyle zaskakujące, że w mediach oraz przestrzeni internetowej bardzo często powtarzają się już twierdzenia o szkodliwości spalania podobnych odpadów w piecach. Jak widać, nie wszystkich przekonują jednak naukowe dowody.
Źródła: Ciekaweliczby.pl, Ekologia.pl
Następny artykuł