Największy od 40 lat spadek produkcji energii z węgla. Wszystko przez smog?
Węgiel pozostaje jednym z najważniejszych surowców energetycznych. W tym roku spadek jego produkcji wyniesie aż 3%. Światowe wykorzystanie tego surowca dalej pozostanie jednak wysokie. Czy powodem tych zmian jest zanieczyszczenie powietrza?
Węgiel jest jednym z czynnikow odpowiedzialnych za produkcję smogu i innych zanieczyszczeń powietrza. Wiele krajów, w tym Chiny, Indie, USA i członkowie UE z różnych przyczyn decydują się na ograniczenie wykorzystania "czarnego złota". Azjatyckie giganty robią to ze względu na spowolnienie gospodarcze, zaś europejskie chcą dotrzymywać postanowień klimatycznych. Ze względu na aktywność innych sektorów energetycznych zmiany w użyciu węgla raczej nie będą miały wpływu na światową emisję CO2.
Węgiel pozostaje ważnym surowcem mimo zagrożenia smogiem
Tendencja spadkowa produkcji węgla prawdopodobnie nie utrzyma się w następnym latach. Kraje rozwijające się nie są bowiem zainteresowane hamowaniem emisji, Donald Trump wycofuje się z porozumień klimatycznych, zaś Chiny w zatrważającym tempie budują elektrownie węglowe. Polski rząd aktualnie jest sceptycznie nastawiony do rezygnacji z tradycyjnych źródeł energii, szczególnie że nasz kraj jest stosunkowo bogaty w jego zasoby - mamy około 58,6 mld ton węgla według szacunku Państwowego Instytutu Geologicznego.
Najlepsze dziś:
- Wyciekły tajne dokumenty nt. obozów internowania w Chinach. Rząd twierdził, że nie istnieją
- Obalamy 3 największe mity, które promuje branża futrzarska
- Nie daj się nabrać! Oszuści rozsyłają fałszywe faktury, które umożliwiają prawdziwą kradzież
Źródło: biznes.wprost.pl