Sondaż
Autor Michalina Kobla - 20 Lipca 2019

Historia sondażu, którego nigdy nie było. Grafika z wynikami obiega Facebooka i wprowadza w błąd emerytów

Na jednej z politycznych grup, skierowanej bezpośrednio dla interesujących się krajowym parlamentaryzmem emerytów, popularność zaczęła zdobywać naprawdę zadziwiająca grafika. Prezentuje ona w sposób zmanipulowany wyniki sondażu prezydenckiego, którego nigdy nie przeprowadzono. Niestety, ponownie wiele osób może jednak uwierzyć w tego rodzaju przekłamanie.

Omawiana grafika została udostępniona na jednej z popularnych grup na Facebooku, do której należy ponad 57 tys. (!) osób. Z nazwy oraz opisu wywnioskować możemy, że jest skierowana przede wszystkim do emerytów i to właśnie oni w znacznej części stanowią grupę odbiorców publikowanych tam postów. Na ten sam obrazek natrafiliśmy już jednak także na innych grupach oraz stronach, wszystkich o tematyce politycznej.

Na grafice umieszczono tytuł: "Sondaż: Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie" oraz pytanie: "A ty na kogo byś oddał głos?". Wybór pozostawiono w zasadzie jedynie pomiędzy dwoma kandydatami - Donaldem Tuskiem oraz Andrzejem Dudą. Z umieszczonych na obrazku wyników badania opinii wynika, że pierwszy z wymienionych miał zdobyć poparcie na poziomie 51%, drugi - 18%. Opisane badanie nigdy się jednak nie odbyło. Na grafice brakuje bezpośredniego źródła, a w naszych poszukiwaniach nie natrafiliśmy na żaden sondaż, który miałby chociaż zbliżone do tych rezultaty.

Poza tym sam sposób wykonania grafiki także wprowadza w błąd, gdyż chociaż napisano na niej, że Donalda Tuska poparło 51% ankietowanych, zapełniono cały słupek obok jego nazwiska. Na pierwszy rzut oka wygląda to więc, jakby zgarnął całą pulę. Tak się jednak nie stało.

Po raz kolejny przypominamy, że chociaż tego rodzaju obrazki wielu z nas już na pierwszy rzut oka wydają się "podejrzane", wielu internautów nie zauważa ich fałszywości. Warto więc szeroko informować (szczególnie starszych wiekiem użytkowników portali społecznościowych) o odnalezionych manipulacjach, zanim rozejdą się na bardzo szeroką skalę.

Historia sondażu, którego nigdy nie było. Grafika z wynikami obiega Facebooka i wprowadza w błąd emerytów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News