Portal informacyjny ogłosił, że uczniowie będą musieli odrabiać czas strajku w wakacje. MEN zaprzeczyło tym doniesieniom
Temat strajku nauczycieli wzbudza wśród krajowej opinii publicznej ogromne, skrajne często emocje. Sieć szybko zalały więc niestety dotyczące go fake newsy. Tym razem jeden z portali informacyjnych poinformował, że uczniowie będą musieli odrabiać okres protestu w wakacje, chociaż w rzeczywistości MEN zapewnia o błędności tego rodzaju dywagacji.
Od początku trwania głośnego strajku nauczycieli, wielu rodziców zastanawia się, czy ich dzieci będą mogły bez większych problemów przystąpić do kolejnych egzaminów. Za nami są już tegoroczne testy gimnazjalisty oraz ósmoklasisty, które przebiegły zgodnie z planem. Przed nami jednak matury, wzbudzające prawdopodobnie największe emocje. Drugą kwestią, która nieco martwi zarówno uczniów, jak i ich opiekunów są oczywiście wakacje.
Publiszer przekazał nieprawdziwą informację o przymusie odpracowywania strajku nauczycieli w wakacje
W niektórych mediach pojawiały się już informacje, że okres wolny od nauki zostanie opóźniony lub szybciej zakończony, aby móc w pełni zrealizować odgórnie wyznaczony program zajęć. Jednym z portali, który ogłosił nadchodzące komplikacje, był Publiszer. W serwisie ukazał się tekst pod tytułem "ŻENADA! Uczniowie będą odrabiać strajk w Wakacje...". Nagłówek wprost informował więc, że dzieci uczęszczające do szkół na terenie naszego kraju rzeczywiście będą zmuszone w czasie tradycyjnie związanym z odpoczynkiem uczęszczać na lekcje.
Co zaskakujące, w samym tekście autor nieco załagodził swą narrację i nie był już tak stanowczy. Jak twierdził, "data zakończenia roku szkolnego ustalona jest przez rozporządzenie ministra edukacji narodowej i może zostać zmieniona tylko w trybie zmiany tego rozporządzenia. To oznacza, że to Anna Zalewska zdecyduje, czy wakacje można przesunąć, a dzieci będą musiały nadrobić". Powoływano się przy tym na doniesienia "Dziennika Zachodniego", którego dziennikarze podjęli temat w trybie czysto przypuszczającym, odwołując się do stanowiska rozmówców z katowickiego kuratorium i nie naginając przy tym rzeczywistości, jak stało się to w artykule serwisu Publiszer.
Jaka jest więc prawda na temat ewentualnego przymusu odpracowania okresu strajku w wakacje? Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej zapewniają, że o podobnym rozwiązaniu zdecydowanie nie ma obecnie mowy. Zawarta w nagłówku wspomnianego portalu informacja jest więc całkowicie nieprawdziwa.
- MEN nie planuje zmiany przepisów dotyczących organizacji roku szkolnego. Zakończenie będzie 21 czerwca 2019 r. Ferie letnie będą trwały w terminie od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. - przekazała w stanowczy sposób rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska, na której słowa powołał się "Dziennik Wschodni" 11 kwietnia 2019 roku.