Zmarł uczestnik testu szczepionki na Covid-19. Teoria o placebo
W Brazylii trwają badania kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki – podaje TVN24. Miejscowe władze poinformowały, że jeden z uczestników badania zmarł, lecz brazylijski urząd ds. zdrowia nie podał dalszych szczegółów, zasłaniając się tajemnicą lekarską.
"Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych. Zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów" – poinformował Uniwersytet Oksfordzki.
Jedna z bardziej obiecujących szczepionek
Tymczasem brazylijski dziennik "O Globo", powołując się na anonimowe źródła, podał, że zmarły uczestnik badań nie otrzymał dawki szczepionki, lecz placebo. Podobne informacje przekazała agencja Bloomberga, a "The Washington Post" pisze, że uczestnikiem badania był 28-letni lekarz z Brazylii.
Dodajmy, że trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką rozwijaną przez brytyjsko-szwedzki koncern i brytyjską uczelnię została wstrzymana we wrześniu. Wówczas bowiem wykryto poważną chorobę u jednego z uczestników, ale od tego czasu testy zostały wznowione w Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Indiach.
Rząd federalny Brazylii ma w planie nabycie szczepionki od AstraZeneca i produkowanie jej w centrum badań biomedycznych w Rio de Janeiro. Co ważne, szczepionka przygotowywana przez koncern uważana jest za jedną z bardziej obiecujących.
Polski rząd jest wstępnie zainteresowany szczepionką od AstraZeneca
Przypomnijmy, że najwięcej preparatów ze szczepionką Polska chce kupić właśnie od AstraZeneca – wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", ale są to wstępne założenia i nic nie zostało jeszcze przesądzone.
DZISIAJ GRZEJE:
- Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność
- Cała Polska w czerwonej strefie? Morawiecki powiedział o dacie
– Umowa z Astra Zeneką gwarantuje dostarczenie pierwszej partii już w grudniu 2020 roku, jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu – przybliżała "DGP" Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia. Rząd wybiera z puli sześciu szczepionek, których zakup wynegocjowała Komisja Europejska.
Źródło: TVN24, "Dziennik Gazeta Prawna"
Foto: Pixabay.com