Sztuczna inteligencja Ludwig van Beethoven
Autor Maria Wieczorek - 8 Grudnia 2019

X symfonia Beethovena zostanie dokończona. Zajmie się tym sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja coraz częściej staje się przedmiotem debaty w kwestii cyberbezpieczeństwa. Łatwo więc zapomnieć, w jak wielu sytuacjach w rzeczywistości nam towarzyszy oraz jak ciekawe wyzwania może podejmować. "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" przekazał, że AI wkrótce dokończy X symfonię Ludwika van Beethovena z okazji 250. rocznicy jego urodzin.

Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i przeraża, gdy zagłębiamy się w szczegóły jej rosnących możliwości. Temat AI coraz częściej poruszany jest w kontekście cyberbezpieczeństwa, czy w ogóle bezpieczeństwa, nie zawsze stawiając technologię w dobrym świetle. Warto więc wspomnieć o całkowicie innym, ale fascynującym dla wielu miłośników muzyki projekcie, przy której naukowcy korzystają właśnie z pomocy sztucznej inteligencji.

Le Monde: Hakerzy powiązani z Rosją zaatakowali sztab Macrona. Wykradli maile przed wyborami prezydenckimi 2017Le Monde: Hakerzy powiązani z Rosją zaatakowali sztab Macrona. Wykradli maile przed wyborami prezydenckimi 2017Czytaj dalej

Sztuczna inteligencja dokończy kompozycję Ludwika van Beethovena

"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" przekazał, że międzynarodowa grupa informatyków, muzykologów oraz kompozytorów pracuje nad wytrenowaniem algorytmu, który dokończy X symfonię Ludwika van Beethovena. Obecnie naukowcy sami nie wiedzą, jakim efektem zakończą się ich prace. Kierujący Instytutem im. Karajana Matthias Roeder zdradził w rozmowie z niemieckim medium:

"Algorytm jest nieobliczalny. Zaskakuje nas wciąż na nowo. (...) Zachowuje się jak ciekawskie dziecko, poznające świat Beethovena."

Wykonanie dokończonego przez AI utworu odbędzie się w 250. rocznicę urodzin kompozytora w jego rodzinnym Bonn. Czas pokaże, jak zareagują na nie miłośnicy twórczości Beethovena. Na razie wiele aspektów prac naukowców pozostaje bowiem ogromną niewiadomą.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Biała furgonetka i historia o porwaniach ludzi dla narządów. Popularny na Facebooku fake powraca nie tylko w Polsce
  2. Media społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacji
  3. Kot i pies nie wytrzymają razem pod jednym dachem? To mit, jednak do sprawy należy podejść odpowiedzialnie

Źródło: Deutsche Welle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News