X symfonia Beethovena zostanie dokończona. Zajmie się tym sztuczna inteligencja
Autor Maria Wieczorek - 8 Grudnia 2019
Sztuczna inteligencja coraz częściej staje się przedmiotem debaty w kwestii cyberbezpieczeństwa. Łatwo więc zapomnieć, w jak wielu sytuacjach w rzeczywistości nam towarzyszy oraz jak ciekawe wyzwania może podejmować. "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" przekazał, że AI wkrótce dokończy X symfonię Ludwika van Beethovena z okazji 250. rocznicy jego urodzin.
Sztuczna inteligencja jednocześnie fascynuje i przeraża, gdy zagłębiamy się w szczegóły jej rosnących możliwości. Temat AI coraz częściej poruszany jest w kontekście cyberbezpieczeństwa, czy w ogóle bezpieczeństwa, nie zawsze stawiając technologię w dobrym świetle. Warto więc wspomnieć o całkowicie innym, ale fascynującym dla wielu miłośników muzyki projekcie, przy której naukowcy korzystają właśnie z pomocy sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja dokończy kompozycję Ludwika van Beethovena
"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" przekazał, że międzynarodowa grupa informatyków, muzykologów oraz kompozytorów pracuje nad wytrenowaniem algorytmu, który dokończy X symfonię Ludwika van Beethovena. Obecnie naukowcy sami nie wiedzą, jakim efektem zakończą się ich prace. Kierujący Instytutem im. Karajana Matthias Roeder zdradził w rozmowie z niemieckim medium:
"Algorytm jest nieobliczalny. Zaskakuje nas wciąż na nowo. (...) Zachowuje się jak ciekawskie dziecko, poznające świat Beethovena."
Wykonanie dokończonego przez AI utworu odbędzie się w 250. rocznicę urodzin kompozytora w jego rodzinnym Bonn. Czas pokaże, jak zareagują na nie miłośnicy twórczości Beethovena. Na razie wiele aspektów prac naukowców pozostaje bowiem ogromną niewiadomą.
NAJLEPSZE DZISIAJ:
- Biała furgonetka i historia o porwaniach ludzi dla narządów. Popularny na Facebooku fake powraca nie tylko w Polsce
- Media społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacji
- Kot i pies nie wytrzymają razem pod jednym dachem? To mit, jednak do sprawy należy podejść odpowiedzialnie
Źródło: Deutsche Welle
Następny artykuł