Testy na koronawirusa dają czasem wynik fałszywy? Brytyjscy naukowcy pokazują, że tak

Autor Piotr Burakowski - 8 Września 2020

Test na koronawirusa może być fałszywie pozytywny – podają brytyjscy specjaliści, o których pisze BBC News. Testy są tak czułe, że część z nich wykrywa fragmenty martwego albo nieaktywnego patogenu.

Większość osób zakażona koronawirusem może infekować innych przez około tydzień, a po tym czasie ew. występujący w ich ciele patogen (lub jego fragmenty) nie jest już zakaźny. Może być jednak wykrywany w testach, dając pozytywny wynik – przybliża BBC News, powołując się na najnowsze badania brytyjskich naukowców.

Eksperyment z próbkami koronawirusów

Profesor Carl Heneghan z Centrum Medycyny Opartej na Faktach Uniwersytetu Oksfordzkiego tłumaczy, że wyniki fałszywie pozytywne testów na obecność koronawirusa wynikają z tego, że testy muszą być jednoznacznie pozytywne albo negatywne.

Uważa, że lepszym rozwiązaniem byłaby technika diagnostyczna pozwalająca określić, że koronawirus nadal występuje, ale nie jest już zakaźny.

Ekspert wraz ze swoim zespołem badał próbki koronawirusów z pozytywnych testów w laboratorium na pożywkach, sprawdzając, czy są w stanie się rozmnażać. Okazało się, że część z nich nie jest aktywna, będąc tym samym niegroźna.

Napisał fake newsa dot. COVID-19. Sąd orzekł rok więzieniaCzytaj dalej

Maseczki i koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że naukowcy z Florida Atlantic University opisali na łamach czasopisma "Physics of Fluids" eksperyment, w którym sprawdzili działanie przyłbicy i maseczki N95, czyli maski przeciwpyłowej i antysmogowej.

Eksperyment polegał na sprawdzeniu, jak rozprzestrzeniają się wyrzucane z ust kropelki śliny, kiedy na ich drodze stają przyłbice i maski z zaworami.

Okazało się, że przyłbica zatrzymuje początkowo strumień z kropelkami, lecz później rozchodzą się one wokół przedniej szyby. Co więcej, badanie pokazało, że znaczna część kropel przedostaje się przez zaworek w masce N95.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. 500 plus poprawiło dzietność? Od dłuższego czasu program nie działa
  2. 2,55 mln zł – tyle kosztowała aplikacja chroniąca przed COVID-19. Ilu obywateli pobrało ProteGo Safe?

W Polsce – zgodnie z oficjalnymi statystykami – mamy 71 526 przypadków występowania koronawirusa: 55 910 ozdrowień i 2136 zgonów.

Źródło: BBC News
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News