Tomasz Lis poinformował o szczepieniu księcia Kentu. Najprawdopodobniej pomylił go z księciem Filipem
9 stycznia Tomasz Lis zasugerował na swoim Twitterze, jakoby wśród pierwszych zaszczepionych na Covid-19 osób w Wielkiej Brytanii znaleźli się Królowa Elżbieta i Edward, książe Kentu. Dziennikarz nie mógł mieć jednak wiedzy na temat drugiego z wymienionych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Najprawdopodobniej pomylił go z mężem Elżbiety, księciem Filipem. Dodatkowe wątpliwości wzbudzać może również kontekst i wydźwięk wpisu.
- Królowa Elżbieta i książę Kentu przyjęli szczepionkę. Bezczelni ci brytyjscy celebryci - możemy przeczytać w tweecie Tomasza Lisa z 9 styczna.
Dziennikarz najprawdopodobniej pomylił księcia Kentu, Edwarda z mężem królowej Elżbiety, księciem Edynburga, Filipem.
- Królowa Elżbieta oraz książę Edynburga otrzymali szczepionkę na Covid-19, przekazał w sobotę [9 stycznia 2021 - przyp. red.] rzecznik pałacu w Buckingham - czytamy na łamach CNN.
W brytyjskich mediach próżno szukać informacji na temat szczepienia księcia Kentu, Edwarda.
Tomasz Lis odnosi się do afery szczepionkowej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym
Dziennikarz pisząc o "bezczelności brytyjskich celebrytów" chciał najprawdopodobniej wykpić zamieszanie wokół szczepień, jakie poza kolejnością w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyjęli m.in. Krystyna Janda, Maria Seweryn i Edward Miszczak.
W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało kontrolę NFZ w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
W Polsce do tzw. grupy "zero" należą przede wszystkim pracownicy medyczni. Wśród nich:
- pracownicy szpitali węzłowych,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych
- rodzice hospitalizowanych wcześniaków
Dopiero w pierwszej grupie pojawiają się seniorzy powyżej 70. roku życia. Kolejność ta zgodna jest z Narodowym Programem Szczepień i właściwa Polsce. W Wielkiej Brytanii priorytetowo szczepieni są m.in. rezydenci i pracownicy domów opieki, oraz wszystkie osoby powyżej 80. roku życia. Królowa Elżbieta i książę Edynburga znaleźli się wśród pierwszego 1,5-miliona zaszczepionych Brytyjczyków.
Królowa ma 94 a książę Filip 99 lat. Wspomniany przez Tomasza Lisa książę Kentu 85, co również czyni go priorytetowym pacjentem. Na ten moment brak jednak informacji o jego szczepieniu.
Źródła: Twitter, gov.uk, gov.pl, CNN
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News