TVP Info pokazało fałszywe zdjęcie. Polityk Zielonych upomniał dziennikarza na wizji
TVP Info w programie "O co chodzi" pokazało widzom fotomontaż zdjęcia Grety Thunberg. Działaczka miała na nim pozować z Georgem Sorosem, co okazało się nieprawdą. Prowadzącego format dziennikarza upomniał więc na wizji polityk Zielonych, Maciej Józefowicz.
TVP Info jest kanałem informacyjnym jedynego polskiego nadawcy publicznego, przez co dociera bezpośrednio do tysięcy polskich domów. 27 września zgromadzeni przed telewizorami widzowie zobaczyli w programie "O co chodzi", prowadzonym przez Jacka Łęskiego, zdjęcie Grety Thunberg, na którym miała zostać uwieczniona z Georgem Sorosem. Narracja programu sugerowała, że fotografia jest prawdziwa. Przypominamy jednak, iż to jedynie bardzo popularny fotomontaż, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Pierwotnie na omawianym zdjęciu 16-letniej aktywistce towarzyszył były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Al Gore. Przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku Twittera zaczęła jednak obiegać przeróbka, na którą "wklejono" twarz Sorosa. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Warto zaznaczyć, że sprawą zdjęcia zajęliśmy się już 24 września, a obok nas opisywały ją także inne krajowe media. Fałszywka została pokazana na antenie trzy dni później, więc dziennikarze TVP Info mieli naprawdę dużo czasu, aby zweryfikować, czy fotografia jest prawdziwa.
Na antenie stacji Jacek Łęski mówił:
"Kontekst tej wypowiedzi (przemowy Grety Thunberg na szczycie ONZ - przyp. red.) jest ewidentnie polityczny. Mamy tę aktywistkę, która jest zaangażowana. Jej rodzice, jej dziadkowie też byli zaangażowani w cały ruch ostrzegający przed zmianami klimatu. Ona się fotografuje z takimi postaciami, jak na przykład George Soros."
Wypowiedź Łęskiego przerwał wówczas Maciej Józefowicz z Zielonych, stwierdzając, iż jest to po prostu nieprawda i takiego zdjęcia nie było. Dziennikarz ponownie wskazywał więc na fałszywkę, która pokazała się na ekranach widzów. Kiedy działacz opozycji po raz kolejny zaznaczył, że fotografia nie jest prawdziwa, redaktor przerwał temat z przekąsem i przekazał głos gościowi z Prawa i Sprawiedliwości.
Źródło: TVP Info
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News