Rewolucja w sprzęcie RTV i AGD? Tak, nadchodzi duża zmiana
W kwietniu 2021 roku zaczną obowiązywać ważne zmiany dotyczące sprzętu RTV i AGD. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy, która wymusi na producentach sprzedaż produktów łatwych do serwisowania przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi. Produkty mają być trwałe i łatwe w naprawie, co miałoby zmniejszyć liczbę elektrośmieci – podaje “Rzeczpospolita”.
Producenci lodówek, pralek, zmywarek czy telewizorów, którzy chcą prowadzić sprzedaż na terenie Unii, będą przede wszystkim mieli nakaz dostarczania trwałych produktów, łatwych w naprawie, a także zostaną zobowiązani do dostarczania części zamiennych profesjonalnym punktom serwisowym, które o takowe poproszą. Co więcej, konieczne będzie zapewnienie dokumentacji techniczno-serwisowej przez co najmniej siedem lat, a nawet do 10 lat.
Pakiet najnowszych regulacji został przyjęty przez Komisję Europejską w 2019 roku, a wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku.
Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News
Raport "The Global E-waste Monitor 2020" podaje, że w ubiegłym roku na całym świecie wygenerowano 53,6 mln ton elektrośmieci (nie licząc paneli słonecznych), zaś zdecydowana większość z nich (ponad 82 proc.) najprawdopodobniej nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska.
Z wyłączeniem “małej elektroniki”
Dodajmy, że przepisy obejmą urządzenia gospodarstwa domowego, choć z wyłączeniem "małej elektroniki", czyli telefonów, odkurzaczy czy robotów kuchennych.
Komisja Europejska przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 77 proc. obywateli Unii Europejskiej woli naprawiać zakupione przez siebie produkty, niż kupować nowe. Poza tym, obywatele UE woleliby nabywać trwałe urządzenia, które nadają się do naprawy, i otrzymywać więcej informacji odnośnie możliwości serwisowania w punkcie sprzedaży.
DZISIAJ GRZEJE:
- Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
- Badacze wiedzą, kto jest największym źródłem “fejków” o Covid-19. To wysoko postawiony człowiek
Nowa dyrektywa ma sprawić, że konsumenci będą częściej usuwać usterki w urządzeniach elektrycznych, zamiast wyrzucać sprzęt i nabywać nowy.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK / East News