Piekara: aborcja na życzenie w 9 miesiącu ciąży. To możliwe we Francji?

Autor Piotr Burakowski - 28 Sierpnia 2020

Wraz z przyjęciem 1 sierpnia przez Francuskie Zgromadzenie Narodowe ustawy bioetycznej, m.in. pisarz Jacek Piekara napisał, że oznacza to aborcję na życzenie nawet w dziewiątym miesiącu ciąży. Tymczasem jest to nieprawda, a aborcja w dziewiątym miesiącu okazuje się możliwa tylko za zgodą lekarzy.

"We Francji, z inicjatywy socjalistów, przeszła poprawka umożliwiająca aborcję na życzenie nawet w dziewiątym miesiącu ciąży" – przekonywał na Twitterze Jacek Piekara, autor cyklu "Ja, inkwizytor".

O czym mówi ustawa bioetyczna

Problem w tym, że ustawa bioetyczna nie zakłada wprowadzenia aborcji w takim charakterze, w jakim przedstawił to m.in. Jacek Piekara. Aborcja we Francji jest możliwa obecnie do dwunastego tygodnia ciąży.

Powyżej tego okresu konieczne jest stwierdzenie przez zespół dwóch lekarzy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko po urodzeniu będzie obciążone ciężką, nieuleczalną chorobą. Innym powodem przerwania ciąży jest sytuacja, gdy jej dalsze trwanie poważnie zagraża zdrowiu kobiety.

Ustawa zawiera jednakże m.in. dodatkowe przesłanki, które mogłyby uprawniać do przerwania ciąży. Tymi dodatkowymi przesłankami są "zaburzenia psychospołeczne", które wzbudzają kontrowersje.

Poseł chciał zmanipulować widzów TVP Info. Nie wyszłoCzytaj dalej

Ustawa bioetyczna ma prowadzić do nadużyć?

Francuskie Kolegium Narodowe Ginekologów i Położników zakłada, że "zaburzenia psychospołeczne" dotyczą kobiet doświadczających przemocy, poważnych trudności psychologicznych bądź skrajnie niepewnej sytuacji. To zdaniem niektórych może prowadzić do nadużyć.

Podkreślmy, że zespół multidyscyplinarny odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku kobiety, która chciałaby przerwać ciążę, składa się z co najmniej czterech osób.

Sprzeciw francuskiego środowiska pro-life

Ustawa bioetyczna wprowadza także możliwość zapłodnienia in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet.

Zmiany w prawie bioetycznym wywołały protesty wśród francuskich środowisk pro-life, które zwracały także uwagę na możliwość przerwania ciąży ze względu na "zaburzenia psychospołeczne". Nowa ustawa bioetyczna wywołała również sprzeciw francuskich biskupów.

"W ten sposób umierają cywilizacje, a geniusz ludzki zostaje unicestwiony. Tym, którzy przyjdą po nas, grozi wielkie niebezpieczeństwo" – ocenił na Twitterze bp Bernard Ginoux.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Zawadzka rozpowszechniła fake newsa o księżach? Dostało się TVP Info
  2. WHO zmieniła definicję pandemii: fake news czy prawda?

Lecz decyzję ws. przyjęcia ustawy bioetycznej wraz z poprawkami musi jeszcze zatwierdzić francuski Senat.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: YouTube.com / Xiegarnia.pl

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News