Ulice Suszy i Grety Thunberg na stałe w Warszawie? W rzeczywistości to happening kierowany do rządzących

Autor Michalina Kobla - 27 Listopada 2019

Warszawa niespodziewanie zmieniła nazwy ulic w okolicach nowo powstałego Ministerstwa Klimatu? To nie decyzja administracyjna, a efekt działania aktywistów klimatycznych. Ci utworzyli bowiem w ramach happeningu tymczasową Dzielnicę Katastrofy Klimatycznej.

Warszawa stała się w nocy miejscem nietypowej inicjatywy. Aktywiści z międzynarodowej organizacji Extinction Rebellion potajemnie zmienili nazwy ulic przy nowopowstałym Ministerstwie Klimatu. Nowe naklejki na tabliczkach z prawdziwymi nazwami dotyczyły tematyki ekologicznej - warszawiacy mogli przejść się rano m.in. ulicą Suszy, Obywatelskiego Nieposłuszeństwa, Grety Thunberg, a jeden z przystanków przemianowano na Pomnik Aktywistki. Akcja miała za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na temat globalnego ocieplenia. Jej twórcy żądają "ogłoszenia przez władze alarmu klimatycznego". 

Mateusz Morawiecki spotkał się z następcą Donalda Tuska. Rozmawiali o polityce klimatycznejCzytaj dalej

Warszawa z ulicami Suszy i Grety Thunberg. W sprawie interweniowała policja 

Kodeks wykroczeń w art. 85 za uszkadzanie znaku lub sygnału alarmowego przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Według Gazety Wyborczej jeden z aktywistów został przewieziony na komendę. Miejsce akcji jest poobklejane znakiem stowarzyszenia, którego symbolem rozpoznawczym jest klepsydra, symbolizująca czas do wyginięcia wielu gatunków zwierząt z powodu zmian klimatycznych.

Extinction Rebellion to zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii organizacja, postulująca radykalne zmiany w zakresie emisji gazów cieplarnianych (redukcja dwutlenku węgla do wartości zerowej do 2025 r.). Znana jest głównie z organizowania medialnych akcji, polegających często na obywatelskim nieposłuszeństwie. W Polsce, oprócz opisywanej akcji, członkowie grupy stworzyli "nekrologi cywilizacji" oraz organizowali marsze o nazwie "Pogrzeb przyszłości" w wielu miastach.

Najlepsze dziś: 

  1. Nie daj się ponieść w Black Friday! Podpowiadamy, jak zrobić bezpieczne zakupy online
  2. Jak brzmi prawdziwe imię Maryli Rodowicz? Dziś to już nie takie oczywiste
  3. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci

Źródło: RMF FM

 

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News