W Wiadomościach TVP pokazano wykres z nieprawdziwym wynikiem sondażu. Dotyczył powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki
Główne wydanie "Wiadomości" TVP, które zostało wyemitowane 3 maja 2019 roku, wzbudziło wiele emocji. Najbardziej kontrowersyjny okazał się materiał o wykładzie Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, zawierający historyczne zdjęcia Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina. Dziennikarze pokazali w nim także wykres z nieprawdziwymi wynikami sondażu, który dotyczył stosunku Polaków do ewentualnego powrotu przewodniczącego Rady Europejskiej do krajowej polityki.
Wydanie "Wiadomości" z 3 maja skupiło się przede wszystkim na defiladzie "Silni w sojuszach", która została tego dnia zorganizowana w stolicy. W serwisie nie zabrakło jednak także materiału dotyczącego przyjazdu do Polski Donalda Tuska. Były premier, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim oraz spotkał się ze swymi zwolennikami. Narracja dziennikarzy Telewizji Polskiej w tej sprawie wywołała na tyle ogromne emocje wśród opinii publicznej, że z wydania udostępnionego w internecie przez przedstawicieli stacji usunięto kilka kadrów.
Były to przede wszystkim historyczne zdjęcia Adolfa Hitlera oraz Józefa Stalina. Jako że wspomniany fragment szybko obiegł media społecznościowe i spotkał się z dużą krytyką, ostatecznie podjęto decyzję o jego wycięciu z całości serwisu. Nie była to jednak jedyna rzecz, którą ostatecznie zmieniono. Kolejna dotyczyła błędu popełnionego prawdopodobnie przez twórców materiału, a mogącego realnie dezinformować.
Poważny błąd w infografice pokazanej w "Wiadomościach" TVP
Dziennikarze pokazali bowiem wyniki sondażu, przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl, w którym ankietowanym zadano pytanie: "Czy Donald Tusk powinien wrócić do polskiej polityki?". Chociaż narrator materiału tłumaczył, że "44% badanych jest przeciwnych powrotowi Donalda Tuska do polityki krajowej, a popiera go tylko co trzeci ankietowany", słupki wykresu pokazanego w tym samym czasie w serwisie informowały o wynikach odwrotnych. Zasiadający przed telewizorami widzowie, którzy szybko wychwycili rozbieżność, nie otrzymali więc faktów, a jedynie pole do indywidualnych poszukiwań prawdziwych wiadomości w sieci.
Jakie są więc realne wyniki wspomnianego sondażu? 34% pytanych chciałoby powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki, a 43,9% ankietowanych jest przeciwnego zdania. 22,2% pytanych odpowiedziało, że "nie wie", jak ustosunkować się do zagadnienia. Ostatecznie grafika zaprezentowana w "Wiadomościach" z 3 maja została więc zmieniona i poprawiona tak, aby pasowała do poprawnej narracji autora materiału. Wcześniej, w nieprawidłowej wersji zobaczyły ją jednak tysiące widzów, którzy mogli czuć się zdezorientowani opisanymi rozbieżnościami.