Szkodliwy mit uderza w seniorów. Wierzą, że na stare lata poprawi im się wzrok
Wzrok seniora często okazuje się dla niego tematem szczególnie trudnym. Sprawy nie ułatwiają zdecydowanie krążące także w sieci twierdzenia na temat rzekomego zanikania krótkowzroczności wraz z wiekiem. Niestety podobne twierdzenie jest bowiem całkowicie fałszywe.
Wzrok stanowi jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy zmysł człowieka, dostarczający gigantyczną ilość informacji oraz bodźców. Seniorom czasami trudno jest więc pogodzić się z faktem, iż wiek negatywnie wpływa na kondycję ich oczu i muszą decydować się na zakup okularów z coraz mocniejszymi soczewkami. Co ciekawe, w sieci natrafić można jednak na naprawdę zaskakującą teorię, dotyczącą rzekomego zanikania krótkowzroczności w procesie starzenia. Na czym miałby polegać podobny proces?
Wzrok jednak polepsza się z wiekiem?
Zwolennicy tezy twierdzą, iż z wiekiem i pojawieniem się starczowzroczności, a co za tym idzie problemem z widzeniem tego, co blisko (np. tekstu w gazecie lub książce) z powodu "zużycia" oka, ich wada całkowicie się skoryguje. Warto jednak stanowczo zaznaczyć, że krótkowzroczność i dalekowzroczność w żaden sposób się jednak nie zerują ani wzajemnie nie "wyrównują".
To dwie osobne wady, które nie zazębiają się w tak nieskomplikowany sposób. Aby sobie z nimi poradzić, warto udać się po poradę do specjalisty. Ten dobierze odpowiednie okulary lub zaproponuje stosowny zabieg, który czasami także może pomóc w chociaż częściowym polepszeniu kondycji oczu. Krótkowzroczność nie zwalczy bowiem ich zmęczenia i zużycia, ani też na odwrót.
NAJLEPSZE DZIŚ:
1. Unikasz jedzenia jajek, bo to niezdrowe? Najbardziej popularny mit obalony
2. Czym się różnią mgła i smog? Łatwo je ze sobą pomylić
3. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje