To nie jest fotografia ścieków z Czajki w Bałtyku. Manipulacje wokół zdjęcia satelitarnego
Autor Michalina Kobla - 12 Września 2019
Zdjęcie, które obiega dziś Twittera jako zobrazowanie problemu ścieków spływających do Bałtyku po awarii "Czajki", nie jest w tym kontekście wiarygodne. Chociaż zrobiło na portalu społecznościowym niemałą furorę, w rzeczywistości powstało na początku czerwca tego roku w całkowicie innych okolicznościach.
Zdjęcie, które rzekomo przedstawia falę ścieków spowodowaną awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka", udostępnił 11 września na Twitterze jeden z internautów. Post z opisem: "Jak myślicie... Co to takiego?" zdobył prawie 600 polubień oraz podało go dalej ponad 300 osób. Użytkownicy ci zostali jednak wprowadzeni w błąd. Chociaż zanieczyszczenia rzeczywiście kilka dni temu dotarły do województwa pomorskiego, to zdjęcie na pewno ich nie przedstawia.
Zdjęcie nie ma nic wspólnego ze ściekami z "Czajki"
Fotografia powstała na początku czerwca 2019 roku i w rzeczywistości widzimy na niej falę powodziową, która dotarła wówczas do morza. Zdjęcie zostało wykonane przez satelitę Sentinel (Europejska Agencja Kosmiczna). Woda oczywiście jest zanieczyszczona, ponieważ ”przemyła” całą Polskę, zbierając wszystko na swej drodze. Warto zaznaczyć, że są to naturalne konsekwencje powodzi, a fali nie dało się zatrzymać.
Ostatecznie należy pamiętać, że fotografia nie ma nic wspólnego z awarią "Czajki" i pochodzi sprzed trzech miesięcy. Zalecamy oczywiście poinformowanie o tym tych, którzy zdążyli już uwierzyć w manipulację i podać post dalej. Im większe zasięgi zdobędzie wpis, tym więcej osób może niestety dać się wprowadzić w błąd.